EKOPATROL GIG

EkoPatrol GIG to program obejmujący cały pakiet rozwiązań służących kompleksowemu monitorowaniu jakości powietrza oraz rozpoznawaniu zagrożeń smogowych na znacznych obszarach (np. miasta lub gminy).

Program składa się ze stacjonarnych i przenośnych urządzeń monitorujących, mobilnych laboratoriów pomiarowych oraz pyłomierzy indywidualnych.

Podstawowe elementy programu

  • Mobilne laboratorium pomiarowe – Bazę laboratorium stanowi samochód elektryczny wyposażony w stację meteo (temperatura, wilgotność, ciśnienie, prędkość i kierunek wiatru), platformę pomiarową z niezależnym systemem sterowania, zasilania i GPS oraz bezzałogowy statek powietrzny (dron) z aparaturą kontrolno-pomiarową. Pomiary obejmują parametry: PM1, PM2,5, PM10, CO i są walidowane w oparciu o metody referencyjne i równoważne.
  • Stacja monitoringu zagrożeń atmosferycznych oraz pomiaru zapylenia – Jako element systemu stacjonarnych punktów pomiarów długoterminowych umożliwia pomiar opadu atmosferycznego (automatyczny deszczomierz) z parametrami meteo (temperatura, ciśnienie, wiatr) i laserowym pomiarem zapylenia (PM1, PM2,5, PM10). Stacja wyposażona jest w mikroprocesorowy system sterowania i transmisji danych (GSM/WiFi/LAN). Wizualizacja oraz dane uzyskane w wyniku pomiarów udostępniane są na stronie internetowej.
  • Pyłomierz Dust Air  – To niewielkie urządzenie pomiarowe wspomaga ochronę osobistą przed smogiem, dając natychmiastową informację o jakości powietrza w danym miejscu oraz w okolicy.